Saturday, January 5, 2019

Kā patiesībā sākās leģionāru Ziemassvētku kauju atceres diena Lestenē 2018.gadā

Pērnā gada Ziemassvētkos, pēc Zemessardzes štāba patriotu lūguma vēsturisko romānu autors Jānis Ūdris vadīja  1944.gada Ziemassvētku kauju atceres ceremoniju Lestenes Brāļu kapos. Tās ievadā rakstnieks teica:
"Ceļiniek, Kurzemē, sper vieglākus soļus! Ik zemes pēda šeit slacīta ar tavu tautas brāļu asinīm. Kurzemes cietoksnis – patvērums simtiem tūkstošiem latviešu, no kurienes doties bēgļu gaitās uz Rietumiem. Placdarms, kur patrioti cerēja atjaunot Latvijas armiju un Latvijas valsti. Viņi pirms 74 gadiem, tāpat kā mēs tagad, gribēja svinēt Ziemassvētkus. Viņiem to neļāva sarkanie iebrucēji. Arī tagad Kremļa postkomunistiskais režīms žvadzina ieročus un cenšas saindēt mūsu cilvēku sirdis ar aizvien zemiskākiem hibrīdkara paņēmieniem. ”Esiet modri!” kliedz kritušo varoņu dvēseles. Un mēs esam šeit, lai, godinot savus varoņus, vairotu spēku Tēvzemes sardzei.
Kritušo Kurzemes cietokšņa sargu piemiņu godina ģenerālis Raiomns Graube un admirālis Gaidis Zeibots
Garš ir kritušo varoņu saraksts
Ķaravīru dziesmas skandē Viļņa Salaka vīru kvartetsNBS kapelāna Mareka Savicka aizlūgums par kritušā varoņu dvēselēm
1944.gada Ziemassvētku kaujas ir traģiskākā lappuse mūsu tautas vēsturē, jo 19. divīzijas sektorā latviešu karavīriem nācās stāvēt pretī arī latviešiem. Mazās Latvijas dēli bija spiesti krustoti šķēpus svešo iekarotāju iegribas dēļ: divas Sarkanās armijas divīzijas veidoja 130. Latviešu korpus.  Tos 57 tūkstošus Latvijas dēlu, ko neiesauca leģionā vācieši, mobilizēja krievi un nosūtīja un Kurzemes fronti. Daudziem no viņiem šeit bija pēdējie Ziemassvētki.
 Pavisam Otrā pa saules kara laikā Sarkanajā armijā krita 35 tūkstoši latviešu, leģionā 50 tūkstoši. Kopā 85 tūkstoši latviešu. Tik pat, cik somu krita Ziemas un turpinājuma karā, cīnoties paši savā armijā, zem sava karoga un nosargājot, kaut ar milzīgiem upuriem, savu valsti. Bet baisā nāves aritmētika saka, ka somu upuri tomēr bija divarpus reizes mazāki, jo somu tauta 2,5 reizes lielāka.
Latviešu tautas baisie upuri, vislielākie no visām Eiropas tautām, mums uzliek pienākumu: kopt un mīlēt savu zemi, mācīties no vēstures kļūdām un, ja Tēvzemei vajadzēs, atdot dzīvību par Latviju!
                                                                   x
Patīkams pārsteigums man ar dziedātājiem bija šī gada sākumā saņemtais Latvijas Ģenerāļu kluba PATEICĪBAS RAKSTS!

1 comment: